Major depresszív zavraban szenvedő betegek rTMS (repetitív transzkraniális mágneses stimuláció) kezelésének egészség-gazdaságtani elemzése

A repetitív transzkraniális mágneses stimulációs (rTMS) terápia egy olyan neuromodulációs technika, mely mára bizonyítottan hatékony módszerré vált bizonyos mentális zavarok, elsősorban a major depresszív zavar (MDZ) kezelésében. Az rTMS kezelés a korábban alkalmazott antidepresszívumokra nem megfelelően reagáló betegek számára újabb kezelési lehetőséget, míg a terápia-rezisztens betegek számára hiánypótló kezelést jelent a jelenlegi terápiás gyakorlatot figyelembevéve. A depresszió kezelésére vonatkozó nemzetközi és hazai pszichiátriai irányelvek első- és másodvonalas kezelésként monoterápiaként, valamint antidepresszív terápiával együtt alkalmazva is javasolják az rTMS terápia alkalmazását major depresszív zavarban szenvedő betegek kezelésére.  

Az egészség-gazdaságtani elemzés célja, hogy megvizsgálja a két megelőző antidepresszív terápiára nem megfelelően reagáló major depresszív zavarban szenvedő betegek körében alkalmazott rTMS kezelés standard kezeléshez viszonyított költség-hatékonyságát. A költség-hasznossági modellben komparátorként szereplő standard kezelés, a hazai pszichiátriai klinikai gyakorlatnak megfelelően, a farmakoterápia és az ECT kezelés kombinációja. Az egészség-gazdaságtani elemzés a hazai egészségügyi ellátórendszer nézőpontjából készült és 1 éves időtávon hasonlítja össze a major depresszió kezelésére alkalmazott rTMS terápia, illetve standard kezelés során felmerülő egészségnyereségeket és költségeket. Az egészség-gazdaságtani elemzéshez Markov szimulációs modellt fejlesztettünk a TreeAge Pro 2020 szoftver segítségével. Annak érdekében, hogy a költség-hatékonysági modell minél jobban tükrözze a hazai klinikai gyakorlatot a Pécsi Tudományegyetem Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinika, valamint a Semmelweis Egyetem Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinika munkatársai validálták a modell struktúráját, a terápiás utakat, a kezelésbe vont betegpopulációt és az alkalmazott terápiák körét.

A technológiaelemzéshez kapcsolódó dokumentumok.

rTMS OGYEITÉB döntésrTMS határozatrTMS gyógyszer kombinációkrTMS CEA